Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Dijital pazarlama, aslında bilgisayar kullanımının ve bilhassa da internetin yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başladığı 1990’lı yıllardan itibaren hayatımıza girdi. 2000’li yılların başında ise Facebook gibi küresel çapta ses getiren sosyal medya şirketlerinin kurulmasıyla beraber; bu kavram, markalar için çok daha önemli bir hal almaya başladı. Dijital pazarlama, potansiyel müşteri ve hedef kitleye daha kolay, daha etkili ve en önemlisi çok daha hızlı ulaşmak için yapılan çevrimiçi pazarlama stratejilerin bütünüdür.

İşletmelerin; arama motorları, sosyal medya platformları, dijital uygulamalar, SEO algoritmaları gibi kanallar aracılığıyla dijital teknoloji ve dijital medyayı kullanarak hedef kitlesine ulaşması, marka bilinirliğini arttırması, satış hedeflerine ulaşması, büyük ölçüde dijital pazarlamayla mümkündür.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye erişim kolaylaşmış ve yaşantımız dijitalleşmeye doğru evrimleşmiştir. Bugün elektronik ortamda, sadece tek bir tık ile aradığımız çoğu şeyi kolayca bulabiliyoruz. Teknoloji ile hayatımız iç içe geçmeye başladı. Bunun doğurduğu sonuç; ürün ve tanıtımını doğru şekilde yaparak başarıya ulaşması gereken işletmeleri, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yeterli gelmemesi üzerine dijital pazarlama yöntemini kullanmaya zorunlu hale getirdi.

İşletmeler, dijital ortamdaki potansiyel müşterilerine ulaşmak ve yeni pazarlama stratejileri geliştirmek adına dijital pazarlama tekniklerine yöneliyor.


Dijital Pazarlamanın Avantajları


Dijital pazarlama ile birlikte kitleye doğrudan hitap edebilmek ve müşteri ile doğrudan iletişim mümkün hale geldi. Böylece müşteri güvenini arttıracak stratejiler daha kolay bir şekilde üretilmeye başlandı. Günümüzde işletmeler ve kurumlar, müşterilerden aldıkları geri bildirim ile ürün ve hizmetlerle ilgili görüşleri doğrudan öğrenme, bu doğrultuda müşteri memnuniyetini kazanma şansı bulur.

Geleneksel pazarlamanın aksine dijital pazarlama ile potansiyel müşteri ve hedef kitlesine ulaşmak, çok daha kolaylaştı, daha da önemlisi interaktif yöntemlerle müşteriyle iletişim daha etkin şekilde sağlandı. Örneğin web sitemizi ve hatta blog sayfamızı ziyaret eden bir kullanıcının hangi bölgeden geldiğini, yaşını, cinsiyetini, hangi cihazdan ulaşım sağladığını, sitede vakit geçirme süresini tüm detaylarıyla beraber görebiliyoruz.

Dijital pazarlama ile işletmeler doğrudan hedefledikleri kitleye hitap edebilmektedir. Bunun aksine geleneksel pazarlama yöntemlerinde ise hedef kitleye kesin biçimde ulaşmak garanti bir opsiyon olarak kabul görmez. Örneğin sokakta dağıtılan broşürlerin sizin hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını bilemezsiniz. Ancak dijital pazarlama hem kitleye doğrudan erişim hem de müşteri ile direkt iletişim sağlamaktadır.

Dijital pazarlama ile reklam performanslarının sonucu veriler ile ölçülebilir, grafikler ile okunabilir. Öte yandan görüntülenme ve tıklanma sayısı rahatlıkla görüntülenebilir. Kullanıcıların hangi davranışlarda bulundukları, potansiyel müşterilerin oluşturulan gönderilerin hangisine ne kadar etkileşim verdikleri, bu etkileşimleri yaptıkları bölgeler ve saatler belirlenebilir. Yapılan çalışmalar hakkında daha hızlı ve kolay verilere ulaşılabilir ve ihtiyaç halinde strateji değiştirilebilir.

Geleneksel pazarlama yönteminde gazete- televizyon gibi iletişim araçlarına geniş bütçe ayrılması gerekirken, dijital pazarlamada sadece reklam giderleri vardır. Aynı zamanda televizyondaki reklamların süresi ve yayınlanma sıklığı göz önüne alındığında dijital pazarlama ile verilen reklamların devamlı yayında olması hedef kitleye ve potansiyel müşterilere ulaşmak açısından büyük avantajdır.


Dijital Pazarlama Teknikleriyle Öne Çıkın


Dijital pazarlama danışmanlığı ile işletmelerin e-ticaret sitelerinin arama motorunda üst sıralara taşınması sağlanır. Sunulacak olan ürün ve hizmet için içerik pazarlaması yapılabilir ve müşteri ürün - hizmet için aradığı bilgiye direkt olarak ulaşabilir. Müşteri ile yüz yüze görüşme yerine e-posta ile bilgilendirme sağlanabilir, ürün hizmet tanıtımı yapılıp teklifler sunulabilir, çeşitli çevrimiçi kampanyalarla müşterilerin devamlılığı sağlanabilir.

Dijital platformda görüntülü ve hareketli reklamlar kullanılarak dikkat çekilebilir. Müşterinin dikkatini çekmek doğru pazarlama stratejisi ve doğru hedef kitle ile gerçekleşir. Bu doneler de bizi doğrudan dijital pazarlama kavramıyla ortak bir paydada buluşturur. Tüm bu gelişmelerle; bir işletmenin sürdürülebilir olması için dijitalleşmesinin zorunlu hale geldiğini söyleyebiliriz.

Karnaval Yazılım ekibi; telefon, e-posta ya da sosyal medya kanalları üzerinden ulaşmanız neticesinde, profesyonel düzeyde dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti vermeye her daim hazırdır.

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Mail Adresiniz
Mesajınız
Gönder