15.02.2017
Beğen
2
2.777
0

İşletmeler için sosyal medyanın önemi

Günümüzde herkesin kullandığı sosyal mecralar, hedef kitlenin de yaygın kullanılması nedeniyle işletmeler için büyük önem taşıyor. İşletmelerin yeni müşterilere ulaşabilmesi, ürünlerini tanıtabilmesi ve satışlarını artırabilmesi için sosyal medyayı aktif olarak kullanması gerekmektedir. 

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya; kullanıcıların kendi ürettikleri içerikleri yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medya yalnızca kişiler tarafından değil, kurumlar tarafından da aktif şekilde kullanılıyor. Böylece kullanıcılar düşüncelerini, ilgilendikleri haberleri ve fotoğraflarını istedikleri kişilerle kolayca paylaşabiliyor. 

Sosyal Medyada Pazarlama

Bir markanın insanlara ulaşabilmesi ve satışlarını arttırabilmesi için insanların devamlı bulunduğu yerlerde görünür olması gerekiyor. Bunun için en uygun mecra sosyal medyadır. Bir ürünün ya da hizmetin sosyal platformlar üzerinden tanıtılması, reklamının yapılması ve bilinirliğinin artırılması ve satışının gerçekleştirilmesi yöntemlerinin tamamına karşılık geliyor. 

Sosyal Medya Pazarlama Kanalları Nelerdir?


Facebook Ads
Sosyal medyanın en etkili ve en büyük mecralarından bir tanesi olan Facebook’ta reklamlar Business Manager aracılığıyla veriliyor. Kullanıcılar Facebook Ads aracılığıyla farklı hedef kitlelere yönelik farklı reklamlar tanımlayabiliyor. Marka bilinirliği sağlamak ya da yüksek erişime ulaşmak için reklamlar hazırlanabiliyor. Üstelik reklam bütçeleri de tamamen kullanıcının inisiyatifinde oluyor. Dönüşümlerin ve etkileşimlerin de reklamın türüne göre önceden planlanabildiği Facebook Ads sayesinde markalar takipçi sayılarını da bu şekilde arttırabiliyor.

Instagram Reklamları
Instagram son yılların en popüler sosyal medya platformları arasında bulunuyor. Influencer Marketing için çok fazla kullanılan Instagram’da reklam vermek için çok sayıda yöntem bulunuyor. Facebook’la aynı metotlara sahip olan Instagram reklamları; story ya da gönderi olarak hatırlanabiliyor. Markalar Instagram reklamları aracılığıyla satış odaklı pazarlama stratejileri de uygulayabiliyor. 

LinkedIn Reklamları
Facebook’un iş dünyasındaki versiyonu olarak bilinen LinkedIn, profesyonellerin sosyalleşmek için kullandığı mecralardan biridir. İletişim dilinin ve reklam tarzlarının oldukça farklılaştığı LinkedIn, çok sayıda markanın dijital pazarlama aracı olarak kullanılıyor. 

Twitter Reklamları
Twitter’da tweet, hesap ve trendler üzerinden çok farklı reklam türleri uygulanabiliyor. Önceleri yalnızca yüksek bütçelerle reklam kampanyaları hazırlanabilirken artık dileyen herkesin reklamveren olarak Twitter’ı kullanabilmesi için düşük bütçeler de kabul ediliyor.
Sosyal Medya Pazarlamasının İşletmeler için Avantajları Nelerdir?

İçinde bulunulan çağda dijitalleşme ve dijital dünyada var olma her markanın mutlaka uygulaması gereken hamleler arasında yer alıyor. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin giderek önemini yitirdiği bu dönemde çağa ayak uydurabilen markalar yalnızca uzun vadede değil, kısa vadede de kazanıyor. Eskiden olduğu gibi bir internet sitesi tek başına hiçbir işletme için yeterli olmuyor.

Sosyal medya sayesinde işletme ve potansiyel müşteriler arasında çift taraflı etkileşim sağlanıyor. Bir müşteri bir ürünle alakalı sorun yaşadığında; marka sorundan hemen haberdar olup aksiyon alabiliyor. Böylece kriz, fırsata dönüştürülüyor ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere taşınabiliyor. Aynı zamanda sosyal medya sayesinde markalar hedef kitlelerini ve müşterilerini daha iyi tanıyabiliyor. Sosyal medyanın artık tüm markalar tarafından kullanılıyor olması da işletmeler için sosyal medyayı kullanmaya yönlendirici güç oluyor. Gerçek hayattaki rekabetten geri kalmamak için dijitaldeki rekabette de yerini almak gerekiyor.