17.10.2013
Beğen
116
4.134
0

Vergi mükelleflerinde web sitesi açma zorunluluğu

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda açıkça bahsedildiği üzere web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlamaktadır. Zorunlu web sitesi şirketlerin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesidir. Zorulu web sitesi tüm sermaye şirketleri için geçerlidir.


-Zorunlu web sitesi yönetim paneline sahip olmalı ve kolay bir şekilde güncellenmelidir.


-Yeni Türk Ticaret kanununda web sitesinde yayınlanması zorunlu olacağı açıklanan raporlar, toplantı haberleri, kararları, bilançolar gibi bilgiler internet sitesinde olmalıdır.


- internet sitesi sürekli yayında olmalıdır.


-Oluşturulan internet sitesi kanun değişikliklerinde kendi yapısını güncelleyebilmelidir.


-Web sayfası yalnızca kanuni bir zorunluluk nedeniyle yapılmamalıdır. İnternet sitesini şirketin müşterileri de kullanacaklardır. Bu nedenden ötürü firma bilgilerinin yer almasının yanı sıra profesyonel bir internet sitesi olmalıdır.


Zorunlu web sitesi ne zaman yürürlüğe giriyor?

Kanun 14 Ocak 2011 de kabul edilmiş olup, yürürlülük tarihi Temmuz 2014’tür. 


Şahıs firmaları internet sitesi

1524. Maddede tüm ticari işletmelerin fiş ve fatura gibi belgelerinde web sayfalarının adreslerinin yazılması gerektiği yazılıyor.


Web sitesi olmayanlar ya da sitesi kanuna uygun olmayanların cezası?

3 ay içerisinde bir web sitesi yaptırmayan veya kanuna uygun sitesi olmayanlar, 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adlî para cezasına çarptırılacaklardır.


Ayrıca internet sayfasında yer alması zorunlu olan içeriği kanuna uygun bir şekilde yerleştirmeyenler; üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezasına çarptırılacaklardır.